Allez au contenu, Allez à la navigation, Allez à la recherche, Change language

  • Applications
  • Tumblr

Home > Article

Short Films Selection 2013

the 15.04.2013 at 12:00 AM - Updated on 16.04.2014 at 12:15 PM

While the Official Selection of feature films for the 66th Festival de Cannes will be revealed on Thursday 18th April, the list of Short Films is unveiled in advance.

The Cinéfondation and Short Films Jury, presided by Jane Campion, will nominate the prize-winners for the Short Film Competition and the Cinéfondation Selection.

 


THE SHORT FILMS COMPETITION

 


This year, the Selection Committee received 3,500 short films, representing productions from no fewer than 132 countries.

Nine films will compete in 2013 for the Short Film Palme d’or, to be awarded by Jane Campion, President of the Jury, at the Closing Ceremony of the 66th Festival de Cannes on 26th May.
For the first time, a Palestinian film will take part in the Short Films Competition.
 


 

SHORT FILMS IN COMPETITION:

 

Ali  ASGARI BISHTAR AZ DO SAAT
(More than two Hours)
15’       Iran
       
Mohammed  ABOU NASSER,
Ahmad ABOU NASSER
CONDOM LEAD 14’ Palestine
       
Gudmundur Arnar GUDMUNDSSON  HVALFJORDUR
(Whale Valley)
15’ Iceland, Denmark
       
SASAKI Omoi  INSEKI TO IMPOTENCE
(Meteorite + Impotence)
10’ Japan
       
Gilles COULIER MONT BLANC 14' Belgium
       
Elzbieta BENKOWSKA OLENA 15’ Poland
       
Annarita ZAMBRANO OPHELIA 15’ France
       

MOON Byoung-gon

SAFE

13’ South  Korea
       
Adriano VALERIO 37°4 S 12’ France
       

 

 

 

THE 2013 CINÉFONDATION SELECTION

 


The Cinéfondation Selection selected 18 films (14 fiction films and 4 animated films) among the 1,550 submitted this year from 277 schools from all around the world

By focusing on the quality of work submitted by lesser-known institutions, the Selection is a true reflection of the diversity of film schools. This year sees a particularly significant broadening of scope, with a third of the schools being selected for the first time and one country – Chile – which has never previously been selected.

The three Cinéfondation Prizes will be awarded at a ceremony prior to the screening of the winning films on Friday 24th May in the Buñuel Theatre.


 

THE CINEFONDATION SELECTION:

 

Evgeny BYALO THE NORM OF LIFE 23’   High Courses for Scriptwriters and Film Directors
Russia
       
Ana CARO THE MAGNIFICENT LION BOY 10’ NFTS
United Kingdom
       
Eliška CHYTKOVÁ

O ŠUNCE

(Ham Story)

6’ Tomas Bata University in Zlίn
Czech Republic
       
Navid DANESH DUET 24’ Karnameh Film School
Iran
       
Gan DE LANGE BABAGA 26’ The Sam Spiegel Film & TV School
Israel
       
Anahita GHAZVINIZADEH NEEDLE 21’ The School of the Art Institute of Chicago
USA
       
Sarah HIRTT

EN ATTENDANT LE DÉGEL

(Waiting for the Thaw)

20’ INSAS
Belgium
       

Alejandro IGLESIAS

MENDIZÁBAL

CONTRAFÁBULA DE UNA NIÑA DISECADA

(Fable of a Blood-Drained Girl)

25’ CCC
Mexico
       
Joey IZZO STEPSISTER 18’ San Francisco State University
USA
       
JOW Zhi Wei

AU-DELÀ DE L’HIVER

(After the Winter)

19' Le Fresnoy
France
       
Tudor Cristian JURGIU

ÎN ACVARIU

(In the Fishbowl)

20' UNATC
Romania
       
KIM Soo-Jin

SEON

(The Line)

27' Chung-Ang University
South Korea
       
Camila LUNA TOLEDO ASUNCIÓN 21' Pontificia Universidad Católica
Chile
       
Jefferson MONEO GOING SOUTH 15' Columbia University
USA
       
Małgorzata RŻANEK DANSE MACABRE 5' Academy of Fine Arts in Warsaw
Poland
       
Sebastián SCHJAER

MAÑANA TODAS LAS COSAS

(Tomorrow All the Things)

17' UCINE
Argentina
       
Vladilen VIERNY

EXIL

(Exile)

16' La fémis
France
       
Matúš VIZÁR

PANDY

(Pandas)

12' FAMU
Czech Republic
       

 

 

► Download the Short Films in Competition and the 2013 Cinefondation Selection in PDF

 

Facebook Twitter Imprimer