Allez au contenu, Allez à la navigation, Allez à la recherche, Change language

  • Applications
  • Tumblr
  • Instagram

Home > Article

The 2015 Official Selection

the 15.04.2015 at 4:10 PM

 

 

 

 

> Download the Press Kit 2015


 

 

 


In Competition


Opening Film    
     
Emmanuelle BERCOT

LA TÊTE HAUTE

(STANDING TALL)

Out of Competition

2h00
     
  ***  
Jacques AUDIARD    DHEEPAN  1h40
     
Stéphane BRIZÉ   

LA LOI DU MARCHÉ

(THE MEASURE OF A MAN )   

1h33
     
Valérie DONZELLI   

MARGUERITE & JULIEN

1h45
     
Michel FRANCO CHRONIC 1h33
     
Matteo GARRONE
   
IL RACCONTO DEI RACCONTI
(TALE OF TALES)
2h18
     
Todd HAYNES CAROL 1h58
     
HOU Hsiao Hsien NIE YINNIANG
(THE ASSASSIN)
1h44
     
JIA Zhang-Ke   
       
SHAN HE GU REN
(MOUNTAINS MAY DEPART)
2h11
     
KORE-EDA Hirokazu    
       
UMIMACHI DIARY
(OUR LITTLE SISTER)
2h08
     
Justin KURZEL          MACBETH 1h53
     
Yorgos LANTHIMOS THE LOBSTER 1h58
     
MAÏWENN     MON ROI 2h10
     
Nanni MORETTI           

MIA MADRE

(MY MOTHER)

1h42
     
László NEMES   
   

SAUL FIA
(SON OF SAUL)

1st film   

1h47
     
Guillaume NICLOUX VALLEY OF LOVE 1h33
     
Paolo SORRENTINO YOUTH 1h58
     
Joachim TRIER LOUDER THAN BOMBS        1h49
     
Gus VAN SANT           

THE SEA OF TREES

1h50
     
 Denis VILLENEUVE    SICARIO        2h01
     

 

 

 

Un Certain Regard

Opening Film    
     
Naomi KAWASE AN
1h53
     
                         ***  
Neeraj GHAYWAN MASAAN
1st film
1h43
 

 

 
Grímur HÁKONARSON HRÚTAR
(RAMS)
1h33
     
KUROSAWA Kiyoshi KISHIBE NO TABI
(JOURNEY TO THE SHORE)
2h08
 

 

 
Laurent LARIVIÈRE JE SUIS UN SOLDAT
(I AM A SOLDIER)
1st film
1h36
     
Dalibor MATANIĆ ZVIZDAN
(THE HIGH SUN)
2h03
     
Brillante MENDOZA TAKLUB 1h37
     
Roberto MINERVINI THE OTHER SIDE 1h32
     
Radu MUNTEAN UN ETAJ MAI JOS
(ONE FLOOR BELOW)
1h33
 

 

 
OH Seung-uk MU-ROE-HAN
(THE SHAMELESS)
1h58
     
David PABLOS LAS ELEGIDAS
(THE CHOSEN ONES)
1h45
 

 

 
Ida PANAHANDEH

NAHID

1st fim

1h45
 

 

 
Corneliu PORUMBOIU COMOARA
(THE TREASURE)
1h29
     
José Luis RUGELES GRACIA ALIAS MARIA 1h32
 

 

 
Gurvinder SINGH CHAUTHI KOOT
(THE FOURTH DIRECTION)
1h55
     
SHIN Su-won MADONNA 2h00
     
Apichatpong WEERASETHAKUL

RAK TI KHON KAEN

(CEMETERY OF SPLENDOUR)

2h02
     
Alice WINOCOUR

MARYLAND

(DESORDER)

1h40
     
 Yared ZELEKE

LAMB

1er film

1h34

 

 

 

Out of Competition

 

 

Woody ALLEN IRRATIONAL MAN  1h36
     
Pete DOCTER INSIDE OUT  1h34
     
George MILLER MAD MAX : FURY ROAD  2h00
     
Mark OSBORNE THE LITTLE PRINCE  1h50

 

 

Midnight Screenings

 

 

HONG Won-Chan O PISEU
(OFFICE)
1st film
 1h40
     
Asif KAPADIA  AMY  2h07
     
Gaspar NOÉ LOVE  


 

 

 

Special Screenings

 

 

Samuel BENCHETRIT

ASPHALTE

(MACADAM STORIES)

1h40
     

Souleymane CISSE

OKA

(OUR HOUSE)

1h36
     
Robert GUÉDIGUIAN

UNE HISTOIRE DE FOU

(DON'T TELL ME THE BOY WAS MAD)

2h14
     
Elad KEIDAN HAYORED LEMA'ALA
1st film
1h45
     
Natalie PORTMAN A TALE OF LOVE AND DARKNESS
1st film
1h45
     
Barbet SCHROEDER AMNESIA 1h36
     
Pavle VUCKOVIC PANAMA
1st film
1h45

 

 

 

The Short Films Competition and the Cinéfondation Selection

 

Facebook Twitter Imprimer